Szybki i prosty obiad z makaronem, szpinakiem i ze skyrem - nie każdy lubi twaróg, a białko uzupełnić jakoś trzeba. Pomocny będzie tutaj skyr, czyli jogurt typu islandzkiego, który już jakiś czas temu zawitał na polskie sklepowe półki i stał się bardzo popularny - można go kupić chyba wszędzie.
Z czego tak skyr zasłynął, że zyskał takie powodzenie? Ano z wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości tłuszczu (jest produkowany z odtłuszczonego mleka).
Ale to nie wszystko - skyr ma gęstą, kremową konsystencję i dzięki temu doskonale sprawdza się jako element fit deserów, a równie dobrze jako dodatek do różnych wytrawnych sosów, także tych na ciepło.
W przeciwieństwie do śmietany, która ma znacznie wyższą zawartość tłuszczu, a niską zawartość białka - nie ma konieczności, żeby ograniczać się do użycia 1-2 łyżek na porcję.
W przepisie poniżej zobaczysz 100 g skyru (4-5 łyżek) jako dodatek do szpinakowego sosu - taka ilość dostarcza około 60 kcal, 12 g białka i mniej niż 1 g tłuszczu mlecznego.
Gdyby była to śmietana 18% - przy tej samej ilości byłoby to prawie 200 kcal, około 18 g tłuszczu (w tym aż 11 g tłuszczów nasyconych) i tylko 2-3 g białka.
Różnica jest naprawdę spora, na pewno nie można by takiego posiłku ze śmietaną nazwać pełnowartościowym (ze względu na niską zawartość białka), a na pewno oskarżyć o bycie bogatym w tłuszcze nasycone. A wysoka zawartość tłuszczów nasyconych w diecie, jak wiadomo, wiąże się z większym ryzykiem dyslipidemii, w tym zwiększonego stężenia "złego" choletserolu LDL.
Mam na myśli szczególnie sytuacje takie jak ta, kiedy ma być to baza dla sosu, a nie jedynie dodatek, jak np. do zupy, kiedy tej śmietany dodaje się naprawdę niewiele.
Warto więc wybrać skyr, a dodać tłuszcze z innych źródeł - czyli prozdrowotne tłuszcze roślinne. Tutaj wybrałam dodatek oleju rzepakowego, który można też zastąpić oliwą.
Żeby było sprawiedliwie, wspomnę jeszcze o zawartości wapnia - śmietana zawiera go troszkę więcej niż skyr (ok. 110 mg/100 g w śmietanie w porównaniu do ok. 100 mg/100 g w skyrze). Mimo wszystko - skoro śmietana powinna być jedzona w niewielkich ilościach, nie należy jej traktować jako źródła wapnia.
makaron pełnoziarnisty penne (pióra), suchy - 1 szklanka (75 g)
szpinak (świeży lub mrożony) - ok. 150-200 g
czosnek - 1 ząbek
olej rzepakowy - 1,5 łyżki (15 g)
skyr - ok. 4-5 łyżek (100 g)
przyprawy: sól, pieprz, czarnuszka
Najnowsze
w tej kategorii
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone