DIETETYKA ONKOLOGICZNA
Indywidualnie dopasowana dieta wspomaga terapię onkologiczną,
zmniejsza nasilenie skutków ubocznych, zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia,
poprawia codzienny komfort i jakość życia pacjentów.
Poprawa stanu odżywienia, właściwa regeneracja organizmu, uwzględnienie lub unikanie
konkretnych składników w diecie - ma realny wpływ na poprawę skuteczności różnych metod leczenia
(m.in. leczenie operacyjne, chemioterapia, radioterapia, immunoterapia, hormonoterapia).
► Zarezerwuj termin konsultacji dietetyczno-onkologicznej
wraz z opracowaniem indywidualnego planu żywieniowego (KALENDARZ)
justynabielka.dietetyk@gmail.com | + 48 534 624 775
Kwalifikacje zawodowe
justynabielka.dietetyk@gmail.com
jmkbielka@gmail.com
+48 534 624 775 (pn-pt w godzinach: 10.00-19.00)
Justyna Bielka - Grocka Dietetyk Onkologiczny
NIP: 6941667946
REGON: 385098740
Formularz kontaktowy
Dane kontaktowe
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone
Prowadzę specjalistyczne konsultacje dla pacjentów onkologicznych na różnych etapach leczenia przeciwnowotworowego. Przygotowuję kompleksowe porady żywieniowe, które obejmują zarówno edukację żywieniową pacjenta i opiekunów, jak i opracowanie indywidualnych zaleceń oraz planów żywieniowych.
Pracuję w nurcie EBM (Evidence- Based Medicine) - indywidualne zalecenia żywieniowe przygotowuję w oparciu o wiedzę naukową z zakresu żywienia człowieka, najnowsze badania, dowody naukowe i rekomendacje towarzystw naukowych - nie poddaję moich pacjentów niesprawdzonym, ryzykownym terapiom.
Wsparcie żywieniowe z mojej strony obejmuje wspólne omówienie występujących trudności i dopasowanie rozwiązań. Koncentruję się również na tym, żeby przygotowane przeze mnie materiały (zarówno w postaci planu żywieniowego jak i materiałów pomocniczych), pomagały radzić sobie na co dzień z kompozycją zbilansowanych posiłków czy też z modyfikacją posiłków w przypadku występowania określonych dolegliwości. W ramach konsultacji przekazuję moim pacjentom zarówno praktyczne narzędzia jak również moją wiedzę i doświadczenie.
Podkreślam, że odpowiednie żywienie jest ważne już w czasie do przygotowania leczenia, następnie na każdym jego etapie - poprzez odpowiednie żywienie możemy zadbać o stan odżywienia, co przekłada się na lepszą tolerancję zastosowanej terapii, mniejsze nasilenie skutków ubocznych oraz zmniejszenie częstotliwości powikłań. Lepszy stan odżywienia to lepsze wyniki badań, większa szansa na przeprowadzenie leczenia z godnie z planem i w efekcie większa szansa na powodzenie leczenia.
Konsultacje z zakresu dietetyki onkologicznej mogą między innymi obejmować:
Kiedy mówimy o wsparciu żywieniowym w czasie choroby nowotworowej i leczenia onkologicznego - kluczowy jest czas. Niezwykle ważne jest żywienie już na etapie przygotowania do leczenia i działanie profilaktyczne, czyli z wyprzedzeniem, zanim wystąpią dotkliwe dolegliwości i spadek masy ciała.
Zwiększone zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, występowanie dolegliwości, które utrudniają spożywanie posiłków, już występujący spadek masy ciała - to sytuacje, które wymagają szczególnie szybkiego działania.
Dlatego w pracy z pacjentami onkologicznymi działam w myśl zasady 'tu i teraz' a organizację moich działań dopasowuję w taki sposób, żeby czas oczekiwania na plan żywieniowy był jak najkrótszy.
Moja misja
indywidualne wsparcie dietetyczne w trakcie przygotowania do leczenia (prehabilitacja), następnie na wszystkich etapach terapii onkologicznej oraz po jej zakończeniu
dopasowanie planu żywienia zarówno do potrzeb organizmu, jak również potrzeb Pacjenta - wartościowe i zbilansowane posiłki mogą być również smaczne i łatwe do przyrządzenia
kompleksowa porada wstępna i edukacja - uczę, jak komponować posiłki samodzielnie, jak modyfikować dobór produktów przy występowaniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w trakcie leczenia (również, jeśli porada odbywa się przed rozpoczęciem leczenia - dlatego przy współpracy ze mną nie ma powodu, żeby odsuwać decyzję o pierwszej konsultacji do wystąpienia poważnych dolegliwości czy podejmowania najpierw samodzielnych prób opanowania spadku masy ciała)
w ten sposób chcę zachęcić pacjentów, którzy rozważają poradę dietetyczną do tego, żeby podjęli ją jak najszybciej, najlepiej w trakcie diagnostyki lub na początku leczenia - ponieważ im szybciej, tym większy wpływ podjętych działań na stan odżywienia organizmu, zwiększenie skuteczności leczenia, zahamowanie spadku / wzrostu masy ciała, profilaktykę powikłań i wielu skutków ubocznych leczenia
Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku Dietetyka. Należę do Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Specjalizuję się w dietetyce onkologicznej, klinicznej oraz dietoprofilaktyce - stale aktualizuję swoją wiedzę uczestnicząc w kolejnych kursach, szkoleniach i konferencjach poświęconych tematyce dietetyki onkologicznej i klinicznej.
► Poznaj opinie moich Pacjentów
Mam wieloletnie doświadczenie w pracy indywidualnej z pacjentami onkologicznymi w różnym wieku, na różnych etapach leczenia. Łączę zalecenia żywieniowe przy współwystępowaniu wielu jednostek chorobowych.
Do każdej pacjentki i każdego pacjenta podchodzę indywidualnie, z zaangażowaniem i empatią. Ja również doświadczyłam choroby bliskich mi osób - rozumiem perspektywę bycia 'po drugiej stronie'. Wierzę, że pomaga mi to lepiej rozumieć potrzeby pacjentów i rodziny w tym trudnym czasie. Każda konsultacja to kompleksowe wsparcie: porada dietetyczna i edukacja, jak również przygotowanie praktycznych materiałów, które pomagają w planowaniu posiłków.
► Zarezerwuj termin konsultacji (KALENDARZ)
►Indywidualna porada dietetyczna - na czym polega, przebieg konsultacji
Wykształcenie
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Wydział Nauk o Zdrowiu
Wybrane kursy/szkolenia/konferencje: