OPINIE
Dane kontaktowe
Jak w przypadku diagnozy każdej choroby onkologicznej - również przy podejrzeniu lub diagnozie raka jelita grubego konsultację z dietetykiem onkologicznym warto zaplanować jak najszybciej, nawet jeśli nie występuje spadek masy ciała ani dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Mamy wtedy szansę zadziałać z wyprzedzeniem i podjąć kroki profilaktyczne.
Czas diagnostyki, wstępne badania - ten okres można wykorzystać na wzmocnienie organizmu, wyrównanie niedoborów pokarmowych, które często współwystępują nawet z nadwagą czy otyłością. Jest to dobry moment na ocenę, czy aktualny sposób żywienia jest odpowiedni oraz wprowadzenie korzystnych, dopasowanych indywidualnie modyfikacji.
Według badań klinicznych lepszy stan odżywienia to lepsza tolerancja leczenia, szansa na mniejsze nasilenie skutków ubocznych w czasie leczenia, lepsze gojenie ran po zabiegach operacyjnych - wczesne podjęcie interwencji żywieniowej daje tym większe możliwości, ponieważ na odbudowanie niedoborów pokarmowych także potrzeba czasu, pierwsze korzystne zmiany można najczęściej zaobserwować po kilku tygodniach.
Jeśli leczenie jest już w trakcie, dietetyk przygotowuje zalecenia żywieniowe i plan posiłków dopasowany do aktualnych potrzeb. W trakcie leczenia Pacjenci mogą mierzyć się ze spadkiem masy ciała, zmniejszeniem apetytu, mogą występować nietolerancje pokarmowe i różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunki, zaparcia, nudności i wymioty czy zmiany smaku.
Wszystkie te trudności ze spożywaniem posiłków wpływają na zmniejszenie porcji oraz ilości spożywanych posiłków i mogą szybko prowadzić do pogorszenia stanu odżywienia, ponieważ jedocześnie występuje zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze.
W tej sytuacji celem konsultacji z dietetykiem będzie przygotowanie zbilansowanej diety, zmodyfikowanej dodatkowo pod występujące dolegliwości oraz indywidualną tolerancję produktów spożywczych.
Właściwy sposób żywienia przed zabiegami operacyjnymi ma na celu poprawę stanu odżywienia, ma to istotny wpływ na procesy regeneracyjne, gojenie ran, skrócenie czasu reonwalescencji.
Po operacji dieta powinna być dodatkowo zmodyfikowana, początkowo będzie to dieta lekkostrawna bezresztkowa, o miękkiej konsystencji, następnie rozszerzane diety. Na wszystkich tych etapach, niezależnie od konsystencji i doboru produktów, dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości energii, białka i składników odżywczych - zapotrzebowanie organizmu istotnie się zwiększa.
Dietetyk onkologiczny skomponuje zbilansowaną dietę jak i dobierze odpowiednie preparaty medyczne, które stosuje się jako wsparcie w okresie okołooperacyjnym.
Dieta przy stomii powinna być dostosowana do rodzaju stomii oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczowe zalecenia obejmują: stopniowe rozszerzanie diety po operacji, początkowo stosowanie łatwostrawnych produktów, dopasowanie konsystencji posiłków.
Istotne jest unikanie produktów powodujących wzdęcia (np. rośliny strączkowe, kapusta, gazowane napoje), dostosowanie spożycia błonnika, monitorowanie tolerancji pokarmów – każdy organizm inaczej reaguje na poszczególne produkty.
Dietetyk pomaga zapobiegać niedożywieniu poprzez bilansowanie składników odżywczych przy jednoczesnym dopasowaniu diety do występujących dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunek, zaparć, wzdęć), indywidualnej tolerancji produktów spożywczych.
Styl życia, w tym sposób odżywiania, aktywność fizyczna i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała -są uznawane przez polskie i światowe towarzystwa naukowe jako ważne czynniki, które mogą zapobiegać wznowie raka jelita grubego.
Zmianę nawyków żywieniowych - na tyle, na ile jest to w danym momencie możliwe - można rozpocząć już w momencie diagnostyki, w trakcie leczenia i po zakończeniu leczenia - natomiast w tym czasie należy dietę dopasować do poszczególnych etapów samej terapii.
Większe modyfikacje nakierowane przede wszystkim na profilaktykę należy wprowadzać po zakończeniu leczenia i rekonwalescencji.
Moje podejście jest takie, że konsultacje z dietetykiem onkologicznym to także okazja do omówienia i uporządkowania zasad żywienia - mnogość porad, które możemy znaleźć w internecie, lub które słyszymy na co dzień, wprowadzają chaos informacyjny i wręcz poczucie zagubienia.
Dlatego na konsultacjach zawsze jest czas na omówienie wątpliwości, pytań związanych żywieniem w chorobie nowotworowej. Osobiście podchodzę do rozmów na temat zasad właściwego odżywiania bardzo chętnie, zachęcam nawet do przygotowywania listy pytań przed naszymi spotkaniami :)
Moje wypowiedzi opieram o dane naukowe i wytyczne towarzystw naukowych, które zajmują się żywieniem w onkologii, a także na bieżąco aktualizuję moją wiedzę.
Zaznaczam, że nie zajmuję się leczeniem alternatywnym, medycyną niekonwencjonalną, niesprawdzonymi i nieuznanymi jako bezpieczne metodami, a przede wszystkim nie eksperymentuję na moich Pacjentach.
Założenia dietoterapii, wszystkie materiały, plany posiłków przygotowuję w oparciu o badania naukowe i rekomendacje towarzystw naukowych zajmujących się żywieniem w onkologii.
Jeśli ze strony pacjentki lub rodziny jest potrzeba, żeby wybrane diety czy metody alternatywne omówić, usłyszeć argumenty za i przeciw - na takie rozmowy jestem jak najbardziej otwarta.
W trakcie indywidualnych konsultacji dietetyk onkologiczny ocenia między innymi aktualny sposób jedzenia, wskazuje, co należy zmienić, jak komponować pełnowartościowe posiłki, a także czego unikać na co dzień (w zależności od indywidualnej sytuacji zdrowotnej oraz aktualnych wyników badań). Dietetyk może także przygotować indywidulanie dopasowany plan posiłków, który ułatwi przeniesienie wskazówek na praktykę. Pomoże uporządkować wiedzę na temat właściwej diety w chorobie nowotworowej.
Rola dietetyka w przypadku pacjentów z rakiem jelita polega na dostarczeniu indywidualnie dopasowanego planu żywieniowego, który uwzględnia unikalne potrzeby pacjenta. Dietetyk może również monitorować postępy żywieniowe, monitorować zmiany masy ciała i składu ciała pacjenta oraz dostarczać wsparcia i edukacji w zakresie zdrowego odżywiania. Współpraca z dietetykiem może pomóc pacjentom z rakiem jelita w utrzymaniu masy ciała.
Poniżej, wraz z cennikiem usług znajdują się ogólne założenia organizacyjne, które dotyczą przebiegu konsultacji.
► Zarezerwuj termin konsultacji dietetyczno-onkologicznej
wraz z opracowaniem indywidualnego planu żywieniowego (KALENDARZ)
► Przeczytaj więcej o mnie - kwalifikacje zawodowe
► Poznaj opinie moich Pacjentów
Jest także możliwość, żeby wspólnie omówić szczegóły czy dodatkowe pytania - zapraszam do kontaktu:
mailowego (justynabielka.dietetyk@gmail.com)
lub telefonicznego (bezpłatna 15 - minutowa konsultacja pod numerem telefonu: +48 534 624 775)
Kontakt:
+48 534 624 775 / justynabielka.dietetyk@gmail.com
justynabielka.dietetyk@gmail.com
jmkbielka@gmail.com
+48 534 624 775 (pn-pt w godzinach: 10.00-19.00)
Justyna Bielka - Grocka Dietetyk Onkologiczny
NIP: 6941667946
REGON: 385098740
Formularz kontaktowy
Dane kontaktowe
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone