OPINIE

Żywienie w chorobie nowotworowej

RAK TARCZYCY

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

DIETETYK KLINICZNY


Justyna Bielka

+48 534 624 775

Kalendarz konsultacji

justynabielka.dietetyk@gmail.com

Dane kontaktowe

 

Odpowiednia dieta działa wspomagająco w trakcie leczenia raka tarczycy

 

Podstawową metodą leczenia w przypadku raka tarczycy jest leczenie operacyjne - polega ono na usunięciu całej tarczycy lub (znacznie rzadziej) części tego narządu. Następnie, w zależności od typu nowotworu (rak tarczycy brodawkowaty, pęcherzykowy, anaplastyczny, rdzeniasty), stopnia zaawansowania oraz indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta, dobierane jest leczenie uzupełniające.

Najczęściej zastosowanie znajduje terapia radioizotopowa z użyciem promieniotwórczego jodu.

W wybranych sytuacjach może być to teleradioterapia (rodzaj radioterapii), najrzadziej stosowana jest natomiast chemioterapia.

Niezależnie jednak od rodzaju leczenia - dieta to w każdym wypadku ważny element wspomagający. Odpowiedni sposób żywienia usprawnia regenerację organizmu w trakcie leczenia, może też zmniejszać nasilenie skutków ubocznych, a nawet wzmacniać efekty zastosowanej terapii przeciwnowotworowej (mowa tutaj między innymi o diecie niskojodowej przed leczeniem radiojodem, o czym więcej poniżej).

Również przygotowanie żywieniowe organizmu przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego to dodatkowe korzyści - zarówno w sytuacji, kiedy planowana jest operacja, jak i pozostałe formy leczenia. 
 

 

Rak tarczycy - leczenie operacyjne a dieta - ważne jest przygotowanie żywieniowe i dieta po operacji

 

Zbilansowana, bogatobiałkowa dieta wprowadzona w okresie przedoperacyjnym (następnie kontynuowana także po operacji) usprawnia procesy regeneracyjne i gojenie rany pooperacyjnej. Korzystny wpływ diety może być widoczny już przy zastosowaniu krótkotrwałej interwencji żywieniowej wprowadzonej nawet na tydzień - dwa tygodnie przez zabiegiem i kontynuowanej w okresie pooperacyjnym (choć optymalnie jest rozpocząć przygotowanie żywieniowe z większym wyprzedzeniem).

 

Po operacji mogą być także potrzebne dodatkowe modyfikacje dietetyczne - takie jak:

 

  • zmiana konsystencji posiłków na delikatne / przecierane / miksowane (a przy tym nadal zbilansowane pod kątem zawartości białka, energii i składników odżywczych) w sytuacji występowania dolegliwości bólowych związanych z przebytym zabiegiem

 

  • odpowiednie dopasowanie w diecie zawartości składników takich jak wapń, fosfor, magnez czy witamina D (szczególną uwagę na te składniki należy zwrócić w przebiegu pooperacyjnej niedoczynności przytarczyc, a jest to stosunkowo często występujące powikłanie)

 

 

Leczenie raka tarczycy jodem radioaktywnym - badania kliniczne pokazują, że dieta o niskiej zawartości jodu wzmacnia efekty leczenia

 

Stosowanie diety o niskiej zawartości jodu przed leczeniem jodem radioaktywnym zwiększa wychwyt przez tkankę tarczycy radioaktywnego jodu stosowanego w trakcie leczenia - dzięki temu skuteczność leczenia może być większa.

Dieta z obniżoną zawartością jodu powinna być stosowana przez około 2-3 tygodnie przed leczeniem - korzyści są obserwowane przy zawartości jodu w diecie <200 µg/dobę, niektóre źródła wskazują na zasadność wdrożenia diety o zawartości jodu <50 µg/dobę (szczególnie w sytuacji, gdyby dieta była wprowadzona z wyprzedzeniem krótszym niż 2 tygodnie).

Nie zaleca się stosowania diety o niskiej zawartości jodu (szczególnie diety <50 µg jodu /dobę) na własną rękę - dietę, pomimo ograniczenia jodu, należy dopasować do stanu zdrowia, zbilansować w inne składniki, w przeciwnym razie może dojść do pogorszenia stanu odżywienia (co zawsze wpływa negatywnie na skuteczność leczenia i ogólną kondycję organizmu, może też nasilać skutki uboczne leczenia).

 

Podstawowe modyfikacje dietetyczne, które pozwolą zmniejszyć zawartość jodu w diecie a jednocześnie nie niosą ryzyka niedoborów żywieniowych to:

 

  • ograniczenie dosalania / wymiana soli na niskojodową (to z solą dostarczane są znaczne ilości jodu w diecie)

 

  • ograniczenie spożycia żywności przetworzonej, puszkowanej, dosalanej (znowu ze względu na wysoką zawartość jodu w soli)

 

 

Przebieg konsultacji i przygotowanie planu posiłków dla pacjentów z rakiem tarczycy (dieta w okresie okołooperacyjnym, dieta w niedoczynności przytarczyc, dieta niskojodowa, dieta w profilaktyce)

 

Informacje organizacyjne, koszty, a także możliwość rezerwacji terminu oraz wybranej opcji przez kalendarz znajdują się na stronie:

 

 

KONSULTACJE - DIETETYKA ONKOLOGICZNA

 

 

DIETETYK ONKOLOGICZNY

mgr Justyna Bielka-Grocka

WSPARCIE DIETETYKA W TRAKCIE LECZENIA RAKA TARCZYCY

 

Indywidualne konsultacje z dietetykiem onkologicznym w Katowicach lub online:

wizyta w gabinecie, telekonsultacja lub wideokonsultacja

 

Kontakt:

justynabielka.dietetyk@gmail.com

+48 534 624 775

Bądźmy w kontakcie

Copyright 2020 bielkadietetyk.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone