Obiad z tego przepisu na pewno zalicza się do najprostszych do zrobienia i bardzo smacznych. Spełnia zasady diety łatwostrawnej a jednocześnie wygląda jak całkiem zwykły obiad :)
Sekretem jest sposób przygotowania - czyli rozdrabnianie i dłuższe gotowanie (szczególnie chodzi o szpinak, bo ziemniaki to wiadomo - do miękkości, z kolei zbyt długo gotowane jajko zrobi się twarde zamiast miękkie i delikatne).
Jeśli chodzi o sposób przygotowania jajek to ich nie smażymy, jest na nie inny sposób (poniżej zdjęcia i szczegóły).
Jeszcze dodatki - takie jak jogurt typu skyr, który znacznie zwiększy ilość białka w posiłku, nie zwiększając jakoś szczególnie objętości. Kolejny składnik - świeże masło lub olej rzepakowy, które z kolei będą źródłem tłuszczów a więc dodatkowej energii również w małej objętości.
Jak to na diecie łatwostrawnej tłuszcze dodajemy na sam koniec - zaraz przed wyłożeniem na talerz (jeśli mieszamy z częścią dania) lub nawet na talerzu.
Tłuszcze traktujemy w ten specjalny sposób z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze - dodawane bez wcześniejszej obróbki termicznej są lżej strawne, po drugie - możemy łatwiej kontrolować ich ilość.
Kontrolowanie ilości tłuszczów jest szczególnie ważne dla osób, które muszą trzymać się złotego środka jeśli chodzi o porcje tłuszczów w posiłkach. Taka sytuacja zachodzi na przykład przy zaburzeniach w trawieniu tłuszczów w wyniku występujących chorób.
Wartość energetyczna i makroskładniki [1 porcja]
W posiłkach o niewielkiej objętości często dość trudno jest upchnąć więcej kalorii i białka.
W tym wypadku jak na posiłek, który mieści się na talerzu śniadaniowym - zarówno energii jak i białka jest naprawdę sporo!
Jeśli chodzi o błonnik - połowa błonnika w tym posiłku pochodzi z ziemniaków, które zawierają błonnik rozpuszczalny w wodzie, a więc delikatny dla przewodu pokarmowego.
Reszta błonnika pochodzi ze szpinaku i jest to nieco bardziej drażniący rodzaj błonnika (błonnik nierozpuszczalny w wodzie) - dlatego szpinak dusimy aż będzie bardzo, bardzo miękki. W takiej postaci jest mniej drażniący dla błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Składniki [1 porcja]
ziemniaki - 200 g (3 średnie ziemniaki, może być też więcej)
jogurt naturalny typu skyr - 150 g (2 łyżki do puree, 2 łyżki do szpinaku, 2 łyżki do dekoracji na talerzu)
jaja kurze całe - 1 sztuka
szpinak mrożony, rozdrobniony - 2 kostki (ok. 50 - 100 g)
masło / olej rzepakowy - 2 łyżeczki (10 g)
przyprawy: sól, czerwona papryka, gałka muszkatołowa, suszony cząber (lub inne zioła - tymianek, majeranek, oregano)
Sposób przygotowania
Ziemniaki obierz i ugotuj w lekko osolonej wodzie. Z ugotowanych ziemniaków odlej wodę, odstaw na chwilę do przestudzenia.
Dodaj jogurt, świeże masło (lub olej rzepakowy), przyprawy i ugnieć całość na puree.
W międzyczasie przygotuj szpinakowo-jogurtowy sos. Mrożony szpinak wyłóż na patelnię, dodaj kilka łyżek wody i duś pod przykryciem. Na diecie łatwostrawnej czas duszenia należy wydłużyć do momentu, aż szpinak będzie bardzo miękki (nawet ten rozdrobniony dusimy jeszcze 10-15 minut po rozmrożeniu).
Szpinak dopraw do smaku (odrobina soli, gałka muszkatołowa), dodaj jogurt, wymieszaj.
W sosie zrób zagłębienie i wbij w nie jajko. Duś pod przykryciem aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie półpłynne (jednak uwaga - przy obniżonej odporności należy zaczekać, aż zetnie się również żółtko).
Na talerz wyłóż ziemniaczane puree, jajko w szpinakowo-jogurtowym sosie. Całość udekoruj pozostałym jogurtem.
Danie warto też posypać dodatkową szczyptą przypraw - na diecie łatwostrawnej unikamy tylko tych ostrych, reszta jest do dyspozycji!
I jak - kuchnia łatwostrawna nie jest chyba taka zła? :)
Takie dokładne rozpracowanie pojedynczych przepisów pozwala na samodzielne przygotowywanie kolejnych - dlatego przygotowałam jeszcze takie małe podsumowanie na zdjęciach.
Warto też doprawiać dania do smaku - dieta łatwostrawna nie musi być jednocześnie dietą monotonną i bez smaku. Ograniczenie przypraw dotyczy tylko tych ostrych, które mogą podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Dobór ilości i rodzaju dodanego tłuszczu - to zależy od indywidulanej sytuacji. Między innymi od zapotrzebowania na energię, rodzaj tolerowanego tłuszczu i ogólna tolerancja na tłuszcze, stan przewodu pokarmowego i występujące objawy.
Przykładowo przy biegunkach wskazane będzie masło, przy tendencji do zaparć lepiej sprawdzi się dodatek oleju roślinnego (usprawnia przesuwania treści pokarmowej przez jelita).
W zamian za jajka duszone na oleju warto wybrać jajka duszone w warzywach, w sosach. W tym wypadku jest to sos szpinakowo-jogurtowy. Jajka wbijamy do zrobionego łyżką zagłębienia i dusimy pod przykryciem aż się zetną.
Jeśli nie mamy czasu lub ochoty przygotowywać jajek w sosie lub w warzywach - można przygotować je też na wodzie. Na patelnię wlewamy kilka łyżek wody, doprowadzamy do wrzenia i na ten wrzątek wbijamy jajka. Dusimy pod przykryciem, aż jajka się zetną.
Dieta łatwostrawna to nie tylko lista produktów wskazanych i przeciwskazanych, to przede wszystkim zastosowanie odpowiednich technik kulinarnych.
Odpowiednie przygotowanie pozwala rozszerzyć nieco listę bezpiecznych produktów.
Tak też jest ze szpinakiem - cały i w liściach może być problematyczny, jednak taki rozdrobniony i duszony do miękkości powinien być już całkiem przyjazny dla osób, które mają wskazania do stosowania diety łatwostrawnej (chyba, że występują dodatkowe indywidualnie powody, dla których należy wykluczyć szpinak z diety, na przykład współwystępująca kamica nerkowa).
Najnowsze
na stronie
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone