Ten posiłek to dowód na to, że posiłki na diecie łatwostrawnej również mogą być smaczne i kolorowe a przy tym pełnowartościowe.
Zarówno sos, puree jak i pulpeciki są bardzo proste w wykonaniu, choć przyznaję, że przygotowanie składa się z kilu etapów - taki posiłek można więc przygotować na niedzielny obiad, a przed gotowaniem dokładnie przejrzeć przepis i zaplanować wykonanie tak, jak będzie najwygodniej.
Zważ produkty
Jak zawsze podpowiadam moim Pacjentom, podpowiem i tutaj - podczas przygotowywania posiłku po raz pierwszy warto zrobić to z pomocą wagi - nasze miary domowe często różnią się w zależności od... domu :)
I rzeczywiście - w większości przypadków okazuje się, że dobrze było zważyć każdy produkt - każdy ma nieco inne wyobrażenie dla określeń takich jak np. 'niewielki ziemniak', jedna łyżka zmieści 7 ml oleju, inna 20 ml.
W przypadku diety lekkostrawnej, kiedy posiłki z jednej strony nie powinny mieć zbyt dużej objętości, a z drugiej dostarczyć odpowiedniej ilości składników odżywczych, warto przykładać uwagę do porcji poszczególnych produktów.
Żeby było łatwiej dla początkujących...
... pod przepisem umieściłam zdjęcia z poszczególnych etapów przygotowywania posiłku, mam nadzieję, że takie zobrazowanie kulinarnych działań pomoże Ci w przygotowaniu lekkiego posiłku.
Ułatwieniem będzie też przygotowanie składowych dania w większych ilościach - część można zjeść na następny posiłek lub następny dzień, resztę podzielić na porcję i zamrozić.
Sos dyniowy - można ugotować od razu całą dynię, podzielić i zamrozić, później zużyć w ciągu kilku tygodni do różnych posiłków (jako sos, zupa krem, dodatek do babeczek).
Brokuły - warto ugotować w większej ilości, podzielić na porcje i zamrozić. Inna opcja - to, czego nie zużyjemy do puree zostawiamy na następny dzień i przygotowujemy zupę krem, np. z dodatkiem ziemniaków i pulpecików.
Pulpeciki - wygodniej będzie przygotować w większej ilości (poniżej znajdziesz ilości zarówno na jedną porcję jak i na 3 porcje). Pozostałe porcje mogą zjeść domownicy (założę się, że wszystkim będzie smakować, tak było u mnie ;), część można też zostawić do zupy krem z brokuła, o której wspomniałam przed chwilą.
Podane poniżej składniki to porcja na ok. 550 kcal, 36 g B, 22 g T, 57.5 g W, 7 g błonnika
Składniki:
ziemniaki - 4 niewielkie sztuki (200 g)
brokuły - ok. 1/3 - 1/2 szklanki puree z brokułów (50-70 g)
masło - 1 łyżeczka (5 g)
przyprawy: sól, gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania:
Brokuły umyj, usuń łodygi, same kwiaty ugotuj w dużej ilości lekko osolonej wody bez przykrycia. Gotuj do miękkości (około 10 minut). Zmiksuj na puree. Przygotowane w taki sposób brokuły, zjedzone w niewielkiej ilości na raz nie powinny stanowić problemu nawet na diecie łatwostrawnej.
Ziemniaki ugotuj w lekko osolonej wodzie (zapobiega to utracie m.in. potasu). Rozgnieć na puree (niestety zblendowane ich razem z brokułami sprawi, że powstanie kleista masa, więc trzeba rozgnieść je osobno).
Ziemniaki wymieszaj z brokułami i świeżym masłem, dopraw do smaku (np. gałką muszkatołową).
Składniki:
dynia piżmowa - niecała szklanka dyni pokrojonej w kostkę (ok. 100 g)
przyprawy: sól, papryka czerwona
Sposób przygotowania:
Dynię dokładnie umyj, pokrój w paski i obierz. Pokrój w niewielką kostkę - im drobniejsze kawałki, tym szybciej sos będzie gotowy.
Dynię przełóż na patelnię lub do rondelka. Gotuj do miękkości, w miarę gotowania podlewając wodą (bez dodatku tłuszczu).
Kiedy dynia będzie miękka, pozwól, żeby większość wody odparowała.
Dynię przełóż do mniejszego naczynia i zblenduj na mus. Dopraw do smaku, na koniec dodaj olej rzepakowy i wymieszaj.
* Wygodnie będzie przygotować więcej dyni za jednym razem i całość podzielić na porcje. Jedną z nich można zostawić na kolejny posiłek lub kolejny dzień, resztę zamrozić.
* Na diecie łatwostrawnej olej za każdym razem dodajemy bezpośrednio przed zjedzeniem - nie dodawaj go więc do tych porcji dyni, które odkładasz do lodówki lub zamrażasz z zamiarem późniejszego odgrzewania.
Składniki:
mięso z indyka, mielone - 130 g
jaja kurze, całe - 1/3 sztuki
chleb wiejski lub pszenny - 1/3 kromki (ok. 10 g)
przyprawy: sól, papryka czerwona, opcjonalnie curry lub kurkuma, suszone zioła
*Żeby przygotować 3 porcje pulpetów, wykorzystasz: 400 g mięsa mielonego, 1 całe jajko, 1 kromkę pieczywa.
Sposób przygotowania:
Pieczywo zalej niewielką ilością gorącej wody, rozmocz i rozgnieć dokładnie widelcem.
Pieczywo wymieszaj z jajkiem, następnie z mięsem i przyprawami.
Odstaw masę na kilka minut, następnie uformuj niewielkie pulpeciki.
Jeśli masa będzie rzadka, możesz użyć do formowania łyżki, nie musi być zbita jak w przypadku 'tradycyjnych' kotletów. Jeśli jednak masa będzie zbyt rzadka (np. jeśli na początku dodasz zbyt dużo wody do pieczywa) dodaj do zagęszczenia trochę mąki pszennej, owsianej lub orkiszowej (1-2 łyżki).
Na patelnię wlej wodę - tyle, żeby przykrywała pulpeciki mniej więcej w połowie. Kiedy woda zacznie się gotować, na patelnię wyłóż pulpeicki,
Obgotowuj je po obu stronach na niewielkim ogniu przez ok. 10 minut, do momentu, kiedy prawie cała woda odparuje.
Przed zjedzeniem pulpeciki wymieszaj z dyniowym sosem i wyłóż na zielone puree.
Jeszcze kilka zdjęć ...
Dynię gotuj do miękkości w razie potrzeby podlewają wodą. Zajmie to około 10-15 minut.
- usuń łodygi, warzywa gotuj do miękkości (przez około 10 minut lub nawet więcej) w dużej ilości wody, bez przykrycia.
Kwiaty zawierają mniejsze ilości błonnika, gotowanie w dużej ilości wody i bez przykrycia ułatwi pozbycie się substancji, które mogłyby spowodować ewentualne wzdęcia.
Ziemniaki i puree przygotuj osobno, dopiero później wymieszaj na puree.
Pulpeciki wrzuć na gotującą się wodę. Obgotowuj je ze wszystkich stron, aż woda odparuje.
Nie ma potrzeby dodawania tłuszczu.
Gotowe!
Porcja ze zdjęcia to ok. 550 kcal, 36 g B, 22 g T, 57.5 g W, 7 g błonnika.
Najnowsze
w tej kategorii
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone