Kiedy doskwierają nam problemy zdrowotne, sprawa jest oczywista. Jednak w przypadku, kiedy jesteśmy zdrowi - pojawiają się już wątpliwości. Wątpliwości uzasadnione, dlatego dzisiaj rozwinę trochę ten temat.
Jeśli jesteś osobą zdrową - oczywiście nie potrzebujesz wyników badań po to, żeby zacząć jeść zdrowo. Potrzebujesz ich jednak po to, żeby skontrolować swój stan zdrowia.
Łatwiej zapobiegać niż leczyć - ta zasada sprawdzi się w każdym przypadku.
Można też rozważyć ten aspekt pod kątem korzyści. Skoro masz już wydać pieniądze na konsultacje u dietetyka, to warto wykorzystać wszystkie możliwości takiej konsultacji.
Możesz dostać dietę i zalecenia, które opierają się na ogólnych zaleceniach zdrowego odżywiania.
Możesz też dostać dietę dodatkowo zoptymalizowaną pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb (a nie norm dla "ogółu populacji").
Przykładowo - warto zadbać o zwiększoną podaż żelaza w diecie (a przy okazji np. o więcej produktów bogatych w witaminę C, które wspomagają wchłanianie żelaza)- już w momencie, kiedy poziom hemoglobiny znajduje się blisko dolnej normy. Bo po co czekać, aż objawy niedoborów rozwiną się w pełni?
Oczywiście jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany pod kątem wszystkich składników. Czy to na podstawie wyników badań, czy też bez. Są jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze może być zmienione, nawet u zdrowych osób.
Na konsultację możesz zgłosić się bez aktualnych wyników badań:
Najnowsze
w tej kategorii:
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone