Dieta łatwostrawna ma za zadanie odciążyć układ pokarmowy, zakłada więc między innymi ograniczenie potraw smażonych i wędzonych, produktów zbożowych razowych i pełnoziarnistych, często warzyw i owoców w surowej postaci.
Z drugiej strony - dieta łatwostrawna to nie musi być tylko i wyłącznie biała mąka pszenna, kasza manna, ziemniaczane puree i duszona marchewka.
Błonnik rozpuszczalny to rodzaj błonnika, który jest wskazany na diecie łatwostrawnej (oczywiście powinien być spożywany w tolerowanych ilościach).
W przeciwieństwie do błonnika nierozpuszczalnego w wodzie błonnik rozpuszczalny nie podrażnia ścian przewodu pokarmowego, a to dlatego, że tworzy w jelitach lepkie, żelowate substancje, które pełnią funkcje ochronne. Błonnik rozpuszczalny wspiera również równowagę mikroflory jelitowej jako pożywka dla korzystnych bakterii.
Błonnik rozpuszczalny obecny w płatkach owsianych stanowi też profilaktykę lub wspomaga leczenie zaparć. Zaparcia to częsty problem wśród osób na diecie łatwostrawnej jako konsekwencja całkowitego ograniczenia wszystkich rodzajów błonnika. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że tolerowane ilości błonnika to kwestia bardzo indywidualna i w tym wypadku nie ma jednoznacznych zaleceń i rozwiązań. Ogromnie ważne jest to, żeby ilość błonnika zwiększać powoli, a w przypadku chorób przewodu pokarmowego - najlepiej podejmować takie decyzje po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.
Na początek mogą być to płatki owsiane błyskawiczne, w zmielonej postaci, tak jak w przypadku poniższego przepisu na placuszki.
Płatki owsiane zmiel na mąkę (blenderem lub w młynku do kawy), wsyp do miski. Dodaj mąkę, szczyptę soli i wymieszaj. Wygodniej jest zmielić trochę większą ilość płatków za jednym razem, resztę można przechować w zamkniętym słoiczku lub innym pojemniku.
Do miski dodaj banana i jedno całe jajko. Całość wymieszaj widelcem lub blenderem do uzyskania jednolitej masy.
Białko drugiego jaja ubij na sztywno. Delikatnie wymieszaj z resztą masy.
Na nieprzywierającej patelni usmaż niewielkie placuszki - masę nakładaj łyżką. Smaż 30-60 sekund z dwóch stron na małym ogniu. * Przed nałożeniem pierwszej partii placków patelnię możesz posmarować cieniutką warstwą oleju (pędzelkiem lub ręcznikiem kuchennym).
Placuszki wyłóż do głębokiego talerza lub do miseczki.
W zależności od zapotrzebowania organizmu i stanu zdrowia mamy do wyboru:
Jogurt naturalny lub jogurt typu skyr, które wzbogacą posiłek w energię i białko (dla urozmaicenia smaku i wprowadzenia na talerz kolorów jogurt można dodatkowo zblendować z owocami, np. malinami przetartymi przez sito).
Preparat FSMP (do niedawna ONS, potocznie 'nutridrink'), który wzbogaci posiłek w energię, białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne - w zależności od tego, jaki preparat wykorzystamy.
Dobór preparatów FSMP (rodzaj żywności specjalnego przeznaczenia medycznego) to kwestia indywidualna, decyzję powinien podjąć lekarz lub dietetyk kliniczny, dlatego nie będę podawać konkretnego preparatu - ma to być jedynie przykład, jak może zmienić się wartość odżywcza posiłku. Preparaty FSMP ułatwiają pokrycie zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze - są przeznaczone dla Pacjentów zagrożonych spadkiem masy ciała i niedożywieniem.
Placuszki bez dodatków:
372 kcal / 16 g B / 12 g T / 50 g W / 3.5 g błonnika
Placuszki z dodatkiem 100 g jogurtu naturalnego, 2 % tłuszczu:
432 kcal / 20 g B / 14 g T / 56 g W / 3.5 g błonnika
Placuszki z dodatkiem 100 g jogurtu naturalnego typu skyr:
426 kcal / 28 g B / 12 g T / 54 g W / 3.5 g błonnika
Placuszki z dodatkiem 100 ml preparatu ONS:
(przykładowa wartość odżywcza w 100 ml: 150 kcal / 10 g B / 6.7 g T / 11.6 g W / 1.5 g błonnika - dostępne są również preparaty bez dodatku błonnika)
522 kcal / 26 g B / 19 g T / 61 g W / 5 g błonnika
Najnowsze
w tej kategorii
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone