Pamiętaj o tym, że Twoja dieta może wymagać dodatkowych modyfikacji.
Wpływ na dobór zaleceń ma indywidualna sytuacja, na którą składa się wiele czynników - rodzaj i stopień zaawansowania choroby nowotworowej, rodzaj i etap leczenia, wyniki badań, stan odżywienia, występowanie nietolerancji pokarmowych (np. nietolerancja laktozy).
Duże znaczenia mają występujące aktualnie objawy - inna dieta będzie odpowiednia dla osób z biegunkami, inna w przypadku zaparć. Nie bez znaczenia jest też obecność chorób współistniejących, na przykład cukrzycy czy chorób nerek.
To wszystko ma wpływ na rodzaj wskazanych i przeciwskazanych produktów, ich porcje a nawet sposób przygotowania, liczbę posiłków i ich konsystencję.
Oprócz ogólnych zaleceń dochodzi jeszcze indywidualna tolerancja poszczególnych produktów, która u każdej osoby wygląda nieco inaczej. Część Pacjentów musi dodatkowo uważać nawet na produkty lekkostrawne, inni mogą rozszerzyć dietę lekkostrawną o produkty takie jak orzechy, większe porcje warzyw i owoców, niektóre nasiona roślin strączkowych.
Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak powinien wyglądać Twój jadłospis, czy pomaga łagodzić objawy zamiast je prowokować, czy pokrywa potrzeby organizmu trakcie leczenia i walki z chorobą, skorzystaj z pomocy dietetyka onkologicznego.
SKONTAKTUJ SIĘ PRZEZ FORMULARZ
SPRAWDŹ OFERTĘ I KALENDARZ KONSULTACJI
ŚNIADANIE: Owsianka z bananem i malinowym musem
SKŁADNIKI:
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Płatki ugotuj na mleku do miękkości - dodaj też kilka łyżek wody, zmniejszy to ryzyko przypalania się owsianki w trakcie gotowania.
Owsiankę wyłóż do miseczki, wymieszaj z mleczkiem kokosowym.
Owsiankę udekoruj plasterkami banana i malinowym musem.
UWAGI:
II ŚNIADANIE: Puchate placuszki z bananem
SKŁADNIKI:
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
OBIAD: Koperkowe puree z duszonym mięsem i marchewką
SKŁADNIKI:
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ziemniaki ugotuj w lekko osolonej wodzie, ugnieć na puree. Wymieszaj z łyżeczką oliwy, szczyptą gałki muszkatołowej i drobno posiekanym koperkiem.
Marchewkę obierz i ugotuj razem z pokrojonym w niewielką kostkę mięsem w niewielkiej ilości delikatnie osolonej wody. Pod koniec gotowania pozwól, aby większość bulionu odparowała, następnie dokładnie wszystko posiekaj.
W pozostałym z gotowania bulionie rozpuść mąkę - mieszaninę dodaj do posiekanej marchewki i mięsa, następnie gotuj, aż powstanie sos. Dopraw całość do smaku (czerwona papryka, odrobina curry, suszone zioła, sól do smaku). Na koniec do sosu dodaj masło i wymieszaj.
Koperkowe puree wyłóż na talerz, pośrodku zrób zagłębienie i dodaj marchewkowy sos z posiekanym mięsem.
Całość posyp dodatkową porcją posiekanego koperku lub inną zieleniną.
UWAGI:
Marchewka i mięso - możesz też wykorzystać ugotowane wcześniej w zupie, a oprócz tego dodać też inne ugotowane przy okazji warzywa, na przykład korzeń pietruszki. Na diecie łatwostrawnej unikaj za to pora i selera, szczególnie twardych części.
Ważna zasada diety łatwostrawnej to przygotowywanie posiłków bez dodatku tłuszczów, a uzupełnianie ich bezpośrednio przed jedzeniem. Tłuszcze niepoddane obróbce termicznej, spożywane w kontrolowanych ilościach, nie stanowią tak dużego obciążenia dla przewodu pokarmowego, co tłuszcze poddane smażeniu. Tłuszcze stanowią cenne źródło energii, pełnią też ważne funkcje w organizmie - dlatego nie należy ich całkowicie wykluczać z diety.
PRZEKĄSKA: Ciasto drożdżowe z jabłkami i jogurtem
SKŁADNIKI:
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KOLACJA: Kanapki z pastą z jajek i buraka
SKŁADNIKI:
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Jajka ugotuj na twardo (około 6 minut gotowania - unikaj gotowania jajek tak długo, że powstają niebieskie obwódki wokół żółtek), obierz, rozgnieć widelcem.
Buraki drobno posiekaj lub zetrzyj na wiórki. Wymieszaj z jajkami i jogurtem. Dopraw do smaku.
Pieczywo posmaruj masłem, następnie pastą.
Kanapki możesz dodatkowo posypać drobno posiekaną natką pietruszki lub kolendrą.
UWAGI:
SKONTAKTUJ SIĘ PRZEZ FORMULARZ
SPRAWDŹ OFERTĘ I KALENDARZ KONSULTACJI
Najnowsze
w tej kategorii:
Bądźmy w kontakcie
Copyright 2020 bielkadietetyk.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone